Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie się mięsza złe do dobrego

„Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie mięsza się złe do dobrego”to
spektakl, przygotowany przez krakowski
Teatr STU. Jego prapremiera odbyła się w marcu 1990r.  „Opis obyczajów…” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności i został uznany za jedno z najlepszych przedstawień sezonu.

[dalsze części dostępne na YouTube]

Sukces był zaskakujący i tym większy, że literacką materię widowiska stanowił tekst zupełnie asceniczny, a nawet antysceniczny – wiekopomne dzieło księdza Jędrzeja Kitowicza (1728-1804), które dla historyków i polonistów wciąż jest niewyczerpalnym źródłem wiadomości o życiu i zwyczajach XVIII stulecia.

Gwoli ścisłości scenariusz powstał na podstawie dwóch dzieł proboszcza z Rzeczycy – „Opis obyczajów za panowania Augusta III” oraz „Historia polska”, wydana pośmiertnie w 1840 r. jako „Pamiętniki do panowania Augusta III i pierwszych lat Stanisława Augusta”.

Mikołaj Grabowski, twórca tego niezwykłego spektaklu, wprowadził na scenę aktorów ubranych we współczesne kostiumy. Pojawiają się więc inteligent w garniturze i paniusia w kwiecistej sukience, student w krótkich spodenkach i strażak w mundurze galowym, małomiasteczkowa dewotka, współczesny pielgrzym i nowoczesna pracownica biurowa w modnych okularach.

Po krakowskiej premierze Andrzej Wanat napisał: „Jest to przedstawienie ważne. Bardzo ważne. Jedno z nielicznych nie pogodzonych z narastającą falą biało-czerwonej egzaltacji. Przedstawienie mówiące o polskim „czerepie rubasznym”. Ten czerep śmieje się i płacze. Rechocze i lamentuje. Będziemy się śmiać razem z nim, aż poczujemy w gębach gorycz”.


Autor: Jędrzej Kitowicz
Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Obsada aktorska:
Iwona Bielska, Urszula Popiel, Anna Tomaszewska, Jan Frycz, Jerzy Goliński, Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: