Beth poleca: Włodzimierz Odojewski, Zasypie wszystko, zawieje…

Saga rodzinna – historyczny fresk z czasów walk polsko-ukraińskich w trakcie II wojny światowej › dzieje dwóch braci: polskiego partyzanta i walczącego po stronie Ukraińców › wątek katyński, honor, polityka i wielka miłość
Słynna powieść, która ze względu na wątek katyński długo nie była w Polsce wydawana w oficjalnym obiegu. Panorama powikłanych losów polsko-ukraińskich w czasie bratobójczych walk II wojny światowej. Wybitna proza, odwołująca się do wielkich pytań egzystencjalnych, naznaczona obsesją pamięci, nieuchronności klęski i katastrofy. Niezwykła historia rodzinna i ponadczasowa opowieść o ludzkich wyborach, wartościach i namiętnościach.


 

Odojewski rozprawia się ze  stereotypami dotyczącymi Kresów, które ukazują je jako rajską krainę, mlekiem i miodem płynącą. Skupia się na bardzo trudnym okresie w dziejach tych terenów, a mianowicie czasie II wojny światowej.

Kresy to dla pisarza terytorium bratobójczych walk, to Ukraina, w której budzą się nacjonalizmy głównie za sprawą dwóch najeźdźców – ZSRR i Niemiec hitlerowskich. To kocioł pełen gotujących się, kipiących namiętności. A nad tym kotłem dwóch okrakiem stojących naszych sąsiadów, od zachodu i wschodu. Każdy z nich proponuje swój prostacki, okrutny i nieludzki ład, wyciągając chciwie łapy, aby dla siebie wyłowić z kotła co lepsze kąski.

„Zasypie wszystko, zawieje…”  demitologizując Kresy, ukazuje miejsca, gdzie walczą na śmierć i życie przeciwstawne obozy: Armia Krajowa, banderowcy, oddziały ukraińskich komunistów, NKWD, Niemcy. To tereny, gdzie w wyjątkowy sposób dochodzi do kumulacji antagonizmów, okrucieństwa. Dokonuje się tam zagłada szlachty polskiej i polskości, to zmierzch koliszczyzny i szybki rozwój nacjonalizmów.

***

Film dokumentalny z cyklu „Pod prąd” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Gościem tego odcinka był Włodzimierz Odojewski.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: