To, co teraz nie istnieje, nigdy naprawdę nie istniało.

Z zapomnianej płyty Anny Chodakowskiej:

Fabula Rasa
(rzecz o egoizmie)
(1979)

Fragment:

-Czym jest pamięć?

-Pamięć jest składowiskiem przeszłości. Składowiskiem czasu.

-To znaczy czasu przeszłego.

-Czasu przeszłego. Czasu w ogóle.

-Chwileczkę. Czasu przeszłego, czy czasu w ogóle.

-Jest tylko jeden czas: przeszły. Cały czas jest czasem przeszłym. Innymi słowy, cały czas już minął.

-Jakże to? A czas teraźniejszy? A czas przyszły?

-Czas teraźniejszy jest przeszłością odpowiednio modyfikowaną. Modyfikowaną według schematów, modeli, matryc, szablonów będących w przeszłości.

-Jak to się odbywa?

-Tak, jak przy każdej projekcji. Jest projektor, czyli rzutnik, jest smuga, jest ekran i obraz na ekranie. Rzutnikiem z taśmą filmową jest przeszłość, smugą jest czas teraźniejszy, ekranem i obrazem na ekranie jest czas przyszły. Czasy: teraźniejszy i przyszły są skutkami przyczyny. Przyczyną jest przeszłość.

Idź w górę i głośno krzyknij. Może to być dźwięk nieartykułowany lub dźwięk „niosący” jakieś słowo. Na przykład właśnie słowo: czas. Po chwili – która jest czasem teraźniejszym – odpowie ci echo, które jest czasem przyszłym, a o czym musisz powiedzieć, że jest czasem teraźniejszym, a w tej chwili już czasem przeszłym, a więc o czym nie możesz nigdy powiedzieć, że jest czasem przyszłym. Czas przyszły jest echem czasu przeszłego, a to, co pomiędzy – nim rozlegnie się echo – jest czasem teraźniejszym: kładką, pomostem. Wszystko to jest oczywiście przeszłość. Wzięło się ze składu pamięci, ze składu czasu, który cały jest przeszły. Tak więc to, co wydawało ci się być postępowaniem do przodu, przodem do przodu, wyda się może w tej chwili postępowaniem do tyłu, tyłem do tyłu, ale naprawdę nie jest ani tak, ani owak.

Ktoś nadzwyczaj pomysłowy wymyślił kiedyś, że idealnym uniwersalnym samochodem byłby samochód, który by wyrzucał przed siebie drogę i po tej wyrzucanej, rozwijanej przez siebie drodze, jechał. Latający czołg. Więcej, nieskończenie więcej: czołg mogący poruszać się we wszystkich żywiołach, bo każdym żywiołem, chciałby poruszać się, byłyby gąsienice tegoż czołgu. Wehikuł czasu jest takim właśnie wszech-żywiołowym czołgiem. Ale stojącym w miejscu. A tym miejscem jest też czołg. Więc czołg stoi sam na sobie. Albo powiedzmy: wisi sam na sobie. Wisi na włosku własnej lufy, która strzela do przodu, a pociski lecą do tyłu.

Czas, cały czas jest przeszłością. Czas to jest taka droga, która cała (ta przyszła też, ta nie-przeszła) jest przeszła. Po drodze czasu nie można nigdzie dojść. Po drodze czasu można tylko stać nieruchomo w miejscu. W czasie można jedynie trwać. A trwać znaczy nic nowego. A nic nowego znaczy być martwym. Jak wczorajszy dzień. I jak wspomnienie wczorajszego dnia.

Czas, cały czas, jest przeszły, a więc teraz nie istnieje. I uważaj: to, co teraz nie istnieje, nigdy naprawdę nie istniało.

-To niesłychane. Nie może być. Musi być coś, nie wiem co, co nie jest przeszłością.

-Jest. I to jest tu, nie tam, nie w przeszłości ani w tak zwanej przyszłości. To jest właśnie teraz. Nie czas teraźniejszy (który jest tylko zwodzonym mostem pomiędzy przeszłością a przyszłością), lecz teraz. Zaraz teraz. Teraz natychmiast. Które do czasu nie należy. Tego, co żyje w teraz, czas – to śmierdzące monstrum – kąsnąć nie może, nie jest w stanie. Stulecia, milenia, miliony, miliardy, miriardy lat, wszystkie czasy, absolutnie wszystkie czasy: przeszłe i tak zwane przyszłe – znajdują się, pre-„egzystują”; w tym maluteńkim teraz i nie plamią, nie brudzą, nie kalają tego teraz ani jedną sekundą.

Teraz to wieczność. Wieczność to wieczne teraz, wiecznie nowe tu-i-teraz. Wieczność w wiecznie nowym tu-i-teraz wiecznie na nowo się uwierzytelnia.

***

 

 

***

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: