Streszczamy Miłosza

W tym roku Pythonalia to seria dużych imprez, które potrwają aż do grudnia. Jedną z nich był piątkowy (1.04.2011) freestyle slam w Chatce Żaka pod hasłem „Streszczamy Miłosza”. Młodzi poeci i freestyleowcy z Lublina dzielnie walczyli na słowa pod czujnym okiem dostojnego jury, w składzie którego znaleźli się: dr Bogusław Wróblewski z wydawnictwa “Akcent”, Witold Dąbrowski z Teatru NN oraz Szymon Pietrasiewicz z ośrodka działań twórczych “Tektura”. Czy udało im się dokonać niemożliwego?

W skeczu Monty Pythona o streszczaniu „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, który był inspiracją wydarzenia, wygrała dziewczyna z największymi cyckami. Stało się tak, gdyż uczestnikom nie udało się choć w minimalnym stopniu przybliżyć treści utworu, a już na pewno nie oddali jego sensu. W tym wypadku niestety było podobnie, choć zawodnicy mieli więcej niż 15 sekund na wykazanie się elokwencją.

Ani poeci ani freestyleowcy nie przejawiali znajomości „Traktatu poetyckiego” Czesława Miłosza lub innych utworów pisarza. Wielu z nich wrzucało do swoich wystąpień jedynie tytuły dzieł Miłosza, a niektórzy po prostu czytali ich fragmenty. Zdarzały się jednak teksty na wyższym poziomie, jak np. wyróżniony wiersz Adama Marczuka „Miłosz”.

Według dra Wróblewskiego idea imprezy jest fantastyczna, ale zbytnia mechaniczność cytatów musi zostać przezwyciężona w kolejnej edycji, by można było w ogóle mówić o „streszczaniu Milosza”. Moim zdaniem, mimo niedociągnięć rozgrywka freestylowców i poetów była świetną zabawą. Młodzi artyści walczyli z wielkim zapałem i wyczuwało się ducha rywalizacji. A takich perełek, jak wiersz Adama można było usłyszeć w piątek trochę więcej. Mam nadzieję, że czeka nas jeszcze dużo takich imprez w ramach Pythonaliów.

Na koniec zaznaczę, że w Prima Aprilis w Chatce Żaka oprócz starć poetów slamerów i raperów, można było obejrzeć skecze kabaretu Stonka oraz posłuchać zespołu Miąższ, [którego to wokalistka wygrała freestyleowe starcie ^_^ ].

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z imprezy:

This slideshow requires JavaScript.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: